logo

  • Bize Ulaşın

    +90 212 727 27 97
  • Bize Yazın

    info@4dosgb.com.tr

KURUMSAL Bloglar

BU SONBAHAR SİZİN İÇİN HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN! BU SONBAHAR SİZİN İÇİN HASTALIK MEVSİMİ OLMASIN!

           MEVSİMLERDEĞİŞİRKENAMANDİKKAT!

NEDEN MEVSİM GEÇİŞLERİNDE HASTALANIRIZ? Ani sıcaklık değişimleri havaların çabuk soğuması ve buna uygun giyilmemesi, kişileri bulunduğu ortamlardaki toz ve polen miktarı, hasta kişilerle yakın temas ve havasız ev, iş   ortamları daha sık hastalanmamıza sebep olan başlıca nedenler. Mevsim geçişlerinde yaşanan havaların bir ısınıp bir soğuması, vücudun savunma mekanizmasını zayıflattığı için grip, nezle, boğaz ağrısı, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olabiliyor.

 

 

EN ÇOK HANGİ HASTALIKLARA YAKALANIYORUZ?

Özellikle grip, nezle, bronşit, astım çok sık görülür. Bu rahatsızlıklar boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, eklem ağrıları gibi semptomlara neden olur.

Toz ve polene bağlı alerjik durumlar oluşabilir. Alerjiler kızarıklık, kaşıntı, öksürük gibi belirtiler gösterir.

 

Depresyon, halsizlik, isteksizlik gibi psikolojik sorunlar da baş gösterebilir. Özellikle kış aylarına geçerken gün ışığının azalması sonucu kişilerde depresif ve karamsar ruh halleri gözlemlenebilir. Özellikle stresli işlerde çalışan kişilerin mevsimsel depresyona girme ihtimalinin daha yüksek olduğunu açıklıyor.

Ayrıca mevsim değişiklikleri ve özellikle soğuk hava astım atağının başlamasına neden olabilir. Serin havalar nedeniyle vücutta oluşan hareketsizlik, bağırsak enfeksiyonlarına yol açabilir.

 

 

HASTALIKLARDAN KORUNMA YOLLARI


Beslenmeye dikkat etmek çok önemlidir. Özellikle günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı asla atlamamak gerekir. Gece düşen kan şekerini dengeleyen kahvaltı ayrıca gün içinde enerjik olmamızı sağlarken, bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Protein almak, taze sebze ve meyve tüketmek yerine karbonhidratlı yiyecekleri tüketmeniz de bağışıklık sisteminizi zayıflatırken vücudumuzu mikroplara karşı daha savunmasız bırakır.

Aniden soğuyan havalarda ise vücut dengesinin korunabilmesi için ısı düzenleyici merkezin enerjiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle mevsim geçişlerinde sağlıklı ve düzenli beslenmek, uyumak ve mevsime uygun kıyafetler giymek oldukça önem taşır.

 

Bol bol su içmek büyük önem taşır. Vücut fonksiyonlarımızın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gün içinde bolca su içmek gerekir.  Bu sayede vücudumuzu hastalıklara karşı korumakla kalmayıp, kendimizi daha enerjik hissetmiş oluruz.

Hastalanmamızın sebebi bağışıklık sistemimizin zayıflamasıdır. Güçlendirmek için ise bol bol vitamin almalı, meyve sebze tüketimine özen göstermeliyiz. A vitamini mikropların vücudunuza girmesini önlerken C vitamini de vücudunuzu hastalıklara karşı korur. Bu vitaminleri alabilmek için de kırmızı ve turunçgilleri bolca tüketmemiz gerekir.

Eğer nezle grip gibi bulaşıcı hastalık varsa kişisel maske takma, el yıkama, hapşırırken ağzı elin tersiyle kapama gibi basit önlemler alarak bulaşma riski en aza indirebilir.

 

                                                                                                                      Derleyen  

                                                                  4D / Dr. Ebru BAYRAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir